Ensi- ja turvakoti saman katon alla

Keski-Suomen ensi- ja turvakodin kaikki toiminnot pääsivät syyskuun alussa samaan osoitteeseen Jyväskylän Kuokkalaan. Juuri valmistunut uudisrakennus on lajissaan ainutlaatuinen: Suomessa ei ole koskaan aikaisemmin suunniteltu ja rakennettu kiinteistöä nimenomaan ensi- ja turvakotitoimintaa varten.

Keski-Suomen ensi- ja turvakoti ry on toiminut yli 70 vuotta lasten, aikuisten ja perheiden tukena. Ensi- ja turvakoti -toiminnan lisäksi sen piiriin kuuluu mm. vapaaehtoisdoula-, Baby Blues-toimintaa ja vanhemmuudentukea, ja se ylläpitää tapaamispaikkoja. Yhdistyksen palveluilla autetaan vuosittain yli kolmeasataa perhettä.

Keski-Suomen ensi- ja turvakodin uudet toimitilat kohosivat varsin lähelle entisiä. Matkaa vanhoista toimitiloista Kuokkalan Suuruspäästä on vain toista kilometriä. Ero rakennusten välillä on kuitenkin huomattavasti välimatkaa suurempi. Kysymys ei ole myöskään pelkästään modernista arkkitehtuurista ja viihtyisästä sisustuksesta. Ensimmäistä kertaa yhdistys toimii juuri sen toimintaa varten suunnitelluissa ja rakennetuissa tiloissa ja saman katon alla.

Kipeä tarve uusille tiloilla

Keski-Suomen ensi- ja turvakoti ry:ssä oli ryhdyttävä uudisrakennushankkeeseen, sillä vanhat tilat eivät enää vastanneet nykylain vaatimuksia. Osa toiminnoista oli myös siroteltu ympäri Jyväskylän kaupunkia.

Juuri valmistunut uudisrakennus on suunniteltu nimenomaan ensi- ja turvakotitoimintaa varten.

Yllättävää kyllä, Suomessa ei ole koskaan aikaisemmin rakennettu kiinteistöä vain turvakotikäyttöön. Siten kohde oli ensimmäinen laatuaan kaikille hankkeeseen osallistuneille.

Rakennuttajakonsulttina hankkeessa toimi projektipäällikkö Kirsi Hämäläinen ja rakennustöiden valvojana Petri Hakanpää Sitowisen korjausrakentamisen palveluista Jyväskylästä.

Mukana heti hankkeen alusta

Kirsi Hämäläinen kertoo, että Sitowise oli hankkeessa mukana jo heti hankkeen valmisteluvaiheessa tilatarpeiden kartoittamisessa.

– Työ oli mielenkiintoinen, antoisa ja haastava, sillä Keski-Suomen ensi- ja turvakoti on rakennuksena ainutlaatuinen: se on suunniteltu ja rakennettu puhtaasti toiminnan ehdoilla.
projektipäällikkö Kirsi Hämäläinen

Hanketta suunniteltiin ja valmisteltiin tiiviissä yhteistyössä tilaajan, suunnittelijan ja KVR-urakoitsijan kanssa.

Paitsi, ettei Suomeen ole koskaan rakennettu puhtaasti turvakotikäyttöön tarkoitettua rakennusta, myöskään ensikotirakennusta ole vuosikymmeniin rakennettu mihinkään. Ajan kuluessa vaatimukset ensikotitiloille ovat luonnollisesti muuttuneet merkittävästi.

Uusi Keski-Suomen ensi- ja turvakoti on monitoimikiinteistö, jonka eri toiminnot edellyttävät tiloilta toisaalta saavutettavuutta ja sosiaalisuutta, toisaalta yksityisyyttä ja turvallisuutta.

Lopputulos on toimiva, viihtyisä ja kodinomainen.

Kaksikerroksisen, kaikkiaan 2000 k-m2:n rakennuksen alakerrasta löytyvät yhdistyksen hallinnon työtilat ja avopalvelut. Yläkertaan on sijoitettu ensi- ja turvakodit. Sekä ensi- että turvakodissa on seitsemän perhepaikkaa.

–Arkkitehtitoimisto LPV Jyväskylä Oy toimi kohteessa paitsi pääsuunnittelijana, myös vastasi kodikkaasta ja kodinomaisesta sisustuksesta, Kirsi Hämäläinen kertoo.

Myös julkisivultaan osin rapattu ja osin julkisivulevyillä verhoiltu rakennus on viehättävän kodinomainen ja istuu hyvin ympäristöönsä.

Yhdistys sai uutta rakennusta varten paljon lahjoituksia, mm. leikkialuetta varten ja leikkikaluja. Sitowise lahjoitti Kuopion Woodi Oy:n leikkikeittiöt.

Kuopion woodin leikkikeittio_lev400.jpg

Taatusti terve talo

Keski-Suomen ensi- ja turvakodin uudisrakennuksen rakentaminen käynnistyi keväällä 2018. Se toteutettiin Terve talo -hankkeena ja tuli maksamaan n. 6 M€.

Uusien toimitilojen rakentaminen rahoitetaan vanhan tontin rakennusoikeuden myynnillä. Peab Oy rakentaa vanhalle tontille asuinkerrostaloja.

Kohde: Keski-Suomen ensi- ja turvakoti ry:n uudet toimitilat
Sijainti: Jyväskylän Kuokkala
Laajuus: 2000 k-m2

KVR-urakoitsija: Peab Oy
Rakennuttajakonsultti: Sitowise Oy
Pääsuunnittelija: Arkkitehtitoimisto LPV Jyväskylä Oy
Rakennussuunnittelu: Ins.sto. Pertti Ruuskanen Oy

teksti: Dakota Lavento